You are currently viewing Balustrady kiedyś i dziś

Balustrady kiedyś i dziś

Elementem, na który na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi, a który zapewnia nam bezpieczeństwo podczas pokonywania stopni, jest balustrada. Oczywiście, ogromne znaczenie ma także sama konstrukcja schodów, które dzięki odpowiedniej szerokości i wysokości umożliwiają nam wygodne wchodzenie i schodzenie bez potknięć. Cała konstrukcja ma także znaczenie estetyczne, które często jest bardzo ważne dla właściciela budynku czy domu.

Balustrady i ich rodzaje

balustrady szklane krakówW minionych wiekach można było spotkać w pałacach i na dworach ręcznie rzeźbione balustrady z marmuru lub kamienia z licznymi roślinnymi akcentami, które stanowiły najpiękniejszą ozdobę hallu. Korzystano także z talentu lokalnych kowali i zamawiano fantazyjnie wyginane balustrady żeliwne. Do tej pory można w niektórych kamienicach podziwiać takie niesamowicie zakręcone podparcia metalowe w stylu secesyjnym. Obecnie wybierając tego typu udogodnienia, stawia się przede wszystkim na wygodę, użyteczność, łatwość w czyszczeniu oraz dopasowanie do wnętrza. W domach, w których królują dębowe meble i prawdziwe deski na podłodze najpewniej zostanie zamontowana balustrada drewniana. W budynkach użyteczności publicznej, przychodniach oraz w nowoczesnym budownictwie często instaluje się balustrady szklane Kraków to jedno z miast, w którym siedzibę mają firmy wykonujące usługę montażu udogodnień tego typu ze szkła hartowanego. Taki specjalnie wzmocniony materiał nadaje się do zainstalowania także przy schodach przed wejściem. Szklane balustrady doskonale ozdobią i powiększą optycznie przestrzeń również w piętrowym mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym.

Balustrady od wielu stuleci pełniły nie tylko rolę funkcjonalnego podparcia, ale też stanowiły piękną ozdobę wnętrz. Dawniej ręcznie je rzeźbiono lub wyginano w oryginalne kształty, aby dodać wrażenia przepychu i bogactwa. Współcześnie do produkcji balustrad używa się materiałów takich jak drewno i szkło hartowane.