You are currently viewing Cewnik Foleya pomocny podczas porodów

Cewnik Foleya pomocny podczas porodów

 

Cewnik to narzędzie urologiczne stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Może mieć on jednak szersze zastosowanie i pomagać na przykład kobietom w trakcie ciężkich porodów.

Kiedy zaleca się użycie cewnika Foleya?

cewnik foleyaCewnik założony w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy czyli tym samym pozwala przyspieszyć poród kobiety. Cewnik Foleya to nic innego jak elastyczna rurka zakończona balonikiem. Może być stosowany w przypadku kiedy szyjka macicy jest rozwarta na szerokość jednego centymetra. Wtedy wypełniony solą fizjologiczną balonik przy cewniku może bez przeszkód przejść przez szyjkę jednocześnie mechanicznie ją rozwierając. Stosowany jest również podczas cesarskiego cięcia czyli porodu, który nie odbywa się siłami natury. Zaletami takiej metody wspomagania porodów jest fakt, że cewnik jest stosunkowo wygodny i bezpieczny dla organizmu. Jego użycie jest tanią i prostą metodą a jednocześnie bardzo skuteczną. Jest też kilka przeciwskazań co do stosowania cewnika, ale o tym zawsze musi zadecydować lekarz lub położna. Po jego prawidłowym założeniu kobieta na pewno nie powinna czuć bólu czy dyskomfortu, zwłaszcza podczas chodzenia. Jeśli tak się dzieje, również w gestii lekarza, położnej czy pielęgniarek jest sprawdzenie dlaczego tak się dzieje. Niemniej jednak cewnik umożliwia wielu kobietom poród naturalny na którym często im zależy. Metoda ta jest stosowana na całym świecie już od wielu lat.

Cewnikowanie oczywiście nie należy do najprzyjemniejszych odczuć, ale bardzo często odczucia co do cewnikowania są przerysowane. Nie jest to taki straszny zabieg jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w momencie kiedy jego celem jest pomoc w wydaniu na świat dziecka.