Co nieco o ławkach parkowych

Co nieco o ławkach parkowych

Dzisiejsze pomysły architektoniczne ludzkości naprawdę mnie zaskakują. Ogromną różnorodność możemy zauważyć chociażby w kwestii ławek parkowych. Podróżując po świecie miałam okazję spotkać się naprawdę z wieloma modelami i materiałami wykorzystanymi do ich wykonania.

Najciekawsze ławki parkowe 

http://www.golbeton.plJeszcze kilkanaście lat temu, jedyne ławki jakie można było spotkać w parku to te o prostym stelażu, wykonane całkowicie z drewna. Niestety ich wadą było to, że deszcze i mrozy oraz silne słońce szybko je niszczyły wskutek czego po kilku latach, ławka bardziej odstraszała, aniżeli zapraszała do siedzenia. Obecnie jednak ławki są prawdziwymi działami i mieszaniną różnych materiałów, a dzisiejsze techniki i preparaty zabezpieczające czynią je niezniszczalnymi przez wiele lat. Bardzo często do ich produkcji wykorzystuje się beton oraz metal łącząc je z drewnem bądź deskami kompozytowymi. Beton bardzo często występuje w nowoczesnej architekturze miejskiej, jednak z materiału tego tak naprawdę tworzono ławki już w starożytności, wystarczy tylko spojrzeć na ławki występujące w starożytnych ogrodach greckich czy rzymskich, z pięknymi rzeźbieniami i ornamentami. Obecnie meble betonowe wykonuje techniką betonu płukanego dzięki czemu uwidaczniają się umieszczane w betonowej masie kruszywa. W ten sposób można uzyskać różne odcienie betonu od czerwieni, czerni po mieszaninę niebieskiego ze srebrem. Często betonowe oraz metalowe stelaże ławek łączy się z siedziskiem wykonanym z drewna, które dzięki odpowiedniej impregnacji zachowuje swój blask na długo.

Jednak najciekawszą ławka z jaką miałam do czynienia była wykonana z marmuru. Siadający na niej miał możliwość wyboru jednego z trzech utworów klasycznych Chopina, które wydobywały się z jej wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu spacerujący mógł na chwilę zwolnić, przysiąść, odpocząć i zrelaksować się, bo właśnie taka jest główna rola ławek parkowych.

Ciekawe inspiracje możecie zobaczyć na stronie http://www.golbeton.pl