You are currently viewing Czy powinniśmy oddawać starsze osoby do domu opieki?

Czy powinniśmy oddawać starsze osoby do domu opieki?

 

Dla niektórych jest to bardzo poważny dylemat. Kochają osoby starsze, które mają w rodzinie, ale nie mogą poświęcać im wystarczającej ilości czasu. By zarobić na niezbędne leki i wizyty lekarskie, muszą sporo pracować. Dlatego niekiedy domy opieki są jedynymi rozwiązaniami.

Domy opieki – jakie mają zalety?

dobra opieka nad osobami starszymiJeśli chcemy podjąć dobrą decyzję, musimy skupiać się na jej wadach i zaletach. Domy opieki jednak często nie wzbudzają naszego zaufania, dlatego warto pomyśleć o ich dobrych stronach. Przede wszystkim profesjonalna i całodobowa opieka. Osoba starsza w domu tego nie zazna, ponieważ każdy ma jakieś obowiązki. Całe dnie niekiedy spędza sama w domu i nie ma z kim porozmawiać. Drugą zaletą jest towarzystwo. To, że osoby starsze spędzają większość dnia samotnie w domu i nie ma kto im pomóc, to jedno. Drugą kwestią jest samotność. Każdy z nas potrzebuje towarzystwa. Nic tak nie poprawia nam humoru jak życzliwe słowo od drugiej osoby, nawet jeśli jest ona dla nas zupełnie obca. W takich domach opieki jest mnóstwo starszych osób. Każda z nich potrzebuje rozrywki i rozmowy. Zacieśniają się więc wzajemne relacje pomiędzy osobami, które tam przebywają. Obecnie to klucz do ich szczęśliwego życia. Nie bójmy się powierzyć ich domom opieki, ponieważ w nich naprawdę mogą znaleźć ukojenie. Musimy jednak dobrze sprawdzać i starannie przeglądać oferty, by wybrać najlepszy z domów opieki. Tam osoba starsza na pewno będzie dobrze się czuła i miło spędzała czas.

Oddanie osoby starszej do domu opieki, to naprawdę bardzo trudna decyzja. Czasem jednak jest ona najlepsza. Pamiętajmy, że samotne siedzenie w domu i oczekiwanie na powrót domowników, nie wiąże się ze szczęściem. Przebywanie wśród osób w podobnym wieku, które zawsze mają czas na rozmowę , jest czymś zdecydowanie lepszym.