You are currently viewing Dobry olej kokosowy

Dobry olej kokosowy

W ostatnich latach jest głośno o tak zwanej żywności „superfoods”, która jest ceniona za swoje szerokie właściwości zdrowotne. Należą do niej produkty naturalne, bogate w witaminy i minerały oraz pochodzące z ekologicznych źródeł.

Jakie są rodzaje olejów kokosowych?

olej kokosowyOleje są potrzebne w naszej diecie, ponieważ rozpuszczają się w nich niektóre witaminy, zatem trzeba je łączyć z odpowiednimi potrawami. Jednak olej nie jest równy olejowi, tym bardziej jeżeli mówimy o tłuszczach roślinnych i zwierzęcych. Tych drugich lepiej unikać, natomiast spożywać oleje roślinne dobrej jakości. Są to przede wszystkim oleje nierafinowane, czyli nie poddawane chemicznemu procesowi, w wyniku którego traci on większość cennych składników i witamin. Bardzo dobry jest olej kokosowy, ponieważ doskonale się nadaje do wielu dań. Oczywiście najzdrowszy jest nierafinowany olej, który ma cudowny zapach kokosa i co najważniejsze jest bogaty we wszystkie cenne kwasy i witaminy. Przede wszystkim zawiera nasycone kwasy tłuszczone takie jak laurynowy, palimitynowy, kaprylowy i stearynowy. Posiada w swoim składzie również nienasycone kwasy: oleinowy z grupy kwasów omega 9, a także linolowy z grupy omega 6. Ma wiele cennych właściwości, za które ceniony jest na całym świecie, a mianowicie chodzi o nawilżanie skóry, reguluje poziom cholesterolu, łagodzi objawy różnych chorób, a nawet działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Co najważniejsze – należy go spożywać na surowo, czyli jako dodatek do gotowych dań.

Obecnie olej z kokosa kupimy niemalże w każdym sklepie spożywczym, ale przede wszystkim w sklepie z ekologiczną żywnością. Rafinowane kupimy już za kilkanaście złotych, natomiast nierafinowany olej kosztuje od dwudziestu pięciu złotych wzwyż, w zależności od pojemności.