Domy z drewna – straty

Domy pasywne mają całkiem pokaźną ilość zalet. Jednak tak jak wszystko ma również swoje wady, które są dość widoczne i to gołym okiem. A więc zacznijmy od zalet i powoli przejdziemy zaraz do wad. Zaletami niewątpliwie jest to, że redukcją się nasze wydatki związane z ogrzewaniem.

Domy z drewna – dla kogo najlepsze?

domy z drewnaWiadomo w końcu, że ogrzewanie nie należy do najtańszych, szczególnie, gdyby ktoś chciał stosować grzejniki elektryczne. Ciągną one tyle energii, że ciężko cokolwiek dobrego o tym powiedzieć, jednak domy pasywne są w stanie mocno zredukować te rachunki. Czemu? Ponieważ mają one całkiem inną, lepszą izolacje termiczną. Grubsza warstwa izolacji, szczelniejsze, droższe okna, brak miejsc narażonych na znaczne utraty ciepła. Dzisiaj nawet domy szkieletowe są robione jako dom pasywny. Ogólnie domy z drewna to dobre wyjście dla kogoś kto chce zaoszczędzić, mieć szybciej dom i nie chce rezygnować z domu pasywnego. Ktoś powie, że bzdura a ja powiem niech zobaczy domy w Solcu. Jednak przejdźmy do wad i naszych strat. Rata za kredyt będzie wyższa, ponieważ dostosowanie domu do pasywności to jest dużo droższe. Więc przy dużym domu i dużym kredycie możemy spłacać tak długo dużą ratę, że nie będzie to opłacalne. Ponadto domy pasywne z reguły są dużo brzydsze. Nie mają zagięć, ładnych kształtów, tylko są wykonane jako prosta bryła.

Ma to duże znaczenie z technicznego punktu widzenia, jednak nie wygląda to aż tak dobrze jak można byłoby sobie tego życzyć. Dlatego każdy powinien osobiście zdecydować, czy opłaca mu się inwestowanie w takie rozwiązanie, czy jednak jest to gra niewarta świeczki