Gdzie należy użyć zasuwy nożowej?

Chociaż może się nam wydawać, że przesyłanie ścieków oraz gęstych substancji nie jest wcale takie trudne, w końcu wystarczy zapewnić odpowiednie ciśnienie i wszystko popłynie, czasem jednak potrzebne będą nam wyspecjalizowane rozwiązania, z których będziemy mogli skorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład po intensywnych ulewach.

Zasuwy nożowe pozwalają szybko zatrzymać przepływ

zasuwa nożowa kołnierzowaPrzeciążone systemy kanalizacyjne czasem wymagają odcięcia niektórych dopływów, aby zachować swoją drożność. Do tego służą odpowiednie elementy tak zwanej armatury odcinającej, a więc cały szereg technologicznie dopracowanych rozwiązań. My dzisiaj będziemy skupiać się na zasuwach nożowych, które mają bardzo praktyczne zastosowanie. Ich dolny element grodzi przypomina nóż, co pozwala mu wbić się nawet w gęstą warstwę mułu, który mógł zebrać się na dnie rury lub w specjalnie przygotowanym rowku. Ostra krawędź odetnie dwie części mułu i sprawi, że zatrzymamy przepływ całkowicie i w krótkim czasie. Nowoczesna zasuwa nożowa kołnierzowa będzie wykonana z wytrzymałych materiałów. Możemy mieć tutaj do czynienia zarówno z żeliwem, jak i stalą nierdzewną, a także z połączeniem tych elementów – żeliwna obudowa zawiera w sobie gródź, która wykonana została ze stali nierdzewnej. Wynika to z tego, ze stal łatwiej jest naostrzyć i doprowadzić do stanu, w którym będziemy mogli się tym odpowiednio zająć.

Wybrane przez nas rozwiązania musi cechować przede wszystkim skuteczność. W miejscach, w których potrzebny jest krótki czas reakcji, a warunki pracy są trudne, najlepiej sprawdzi się właśnie zasuwa nożowa. Bez niej może być ciężko zatrzymać przepływ, a z nią jest to całkiem łatwa kwestia, którą możemy zajmować się zdalnie, z naszej sterówki, lub ręcznie, gdy zajdzie potrzeba.