Jak rozróżnić i nazwać rozmiary kopert

 

Często, kiedy musimy wysłać coś pocztą, podchodzimy zakłopotanie do okienka zastanawiając się, o jaką kopertę poprosić. Jak opisać, jakie wymiary potrzebujemy, nie mając telegramu, listu czy kartki, którą chcemy włożyć do koperty, przy sobie. Wykazujemy się wtedy kreatywnością w opisach, lub prosimy o te drugą z lewej wśród widniejących w gablocie.

Rozmiary kopert mają znaczenie

koperta w formacie c6Znajomość międzynarodowego nazewnictwa rozmiaru kopert jest niewielka, a można by raczej powiedzieć- znikoma. Już lepszą wiedzę mamy na temat klasycznych skrótów co do rozmiarów papieru. Chociaż i tu nie ma rewelacji. Badania przeprowadzone w zeszłym roku na grupie trzech tysięcy przypadkowych osób wykazały, że 80% ankietowanych potrafiło bez problemu określić jak wygląda format A5 i A4. 45% badanych wiedziało jak wygląda format A3. Rozpoznawalności pozostałych podstawowych wymiarów oscylowała wokół 30%. Formaty pomocnicze B są znane tylko garstce, przypuszczalnie plastykom i sprzedawcą artykułów papierniczych. Warto wiedzieć, i to nam może bardzo pomóc, że rozmiary kopert odpowiadają arkuszom, które się do nich mieszczą. Na przykład format A5 mieści się do koperty C5, a A4 do C4. Natomiast koperta w formacie c6 pomieści jedną trzecią wielkości arkuszu A4. Jak widać znajomość pewnych zasad znacznie może ułatwić wykonywanie przesyłek i nie tylko. Znając pewne skróty, możemy oszacować ile co mierzy bez konieczności zobaczenia przedmiotu na żywo.

Rzadko kiedy zwracamy uwagę na prozaiczną wiedzę, która w niedużym stopniu, ale jednak może przyczynić się do uproszczenia pewnych czynności. Znajomości wielkości formatów arkuszy papieru czy kopert jest stosunkowo niewielka w naszym społeczeństwie. A może się przydać nie tylko na poczcie, ale na przykład przy wyobrażeniu sobie wielkości obrazu, który zamawiamy przez Internet.