Jakie są zalety Hellingerowskich ustawień rodzinnych?

Od kilku lat byłam w trakcie terapii psychologicznej. Próbowałam sobie poradzić z traumą, którą miałam przez ciężkie dzieciństwo. Skutecznie niszczyła ona moje życie, gdy dorosłam, a co najgorsze od dłuższego czasu nie mogłam sobie z nią poradzić. Na szczęście czułam, że jestem już coraz bliżej. Potrzebowałam jeszcze drobnej pomocy.

Na czym polega terapia ustawieniami rodzinnymi?

hellingerowskie ustawienia rodzinne w terapiiDowiedziałam się od mojej dotychczasowej terapeutki, że bardzo pomogłyby mi ustawienia Hellingerowskie. Zainteresowałam się więc tym tematem. W pierwszej kolejności chciałam się dowiedzieć na czym polegają Hellingerowskie ustawienia rodzinne w terapii. Okazało się, że jest to terapia polegająca na uświadomieniu sobie traum z dzieciństwa, które wpływają na nasze dorosłe życie. Terapia taka musi być prowadzona przez doświadczonego i certyfikowanego terapeutę, który przeszedł odpowiednie kursy. Do jej zalet należy przede wszystkim czas. Często taka terapia trwa zaledwie kilka tygodni. W tym czasie terapeuta pracuje z pacjentem nad ustawieniami rodzinnymi i oboje starają się znaleźć rodzinną traumę, którą pacjent odziedziczył, a następnie ją przepracować. Zdarza się, że pacjenci bardzo szybko (już po jednej – dwóch sesjach) czują się o wiele lepiej i są w stanie skonfrontować się z członkiem rodziny, który wywołał konflikt w życiu rodziny i tym samym przyczynił się do powstania traumy rodzinnej.

Bardzo ważne jest też to, że terapeuta nie pozostawia pacjenta samego sobie, w sytuacji gdy wskazany wyżej członek rodziny już nie żyje. W takiej sytuacji wdraża się dodatkową terapię, która polega na odpowiednich technikach wizualizacji i wchodzenia (w kontrolowanych warunkach w trakcie sesji psychologicznej) w jego rolę. Należy pobudzić wtedy wdzięczność oraz wybaczyć.