You are currently viewing Najlepsze systemy nawadniające

Najlepsze systemy nawadniające

Na szczęście żyjemy w takim klimacie, w którym raczej nie dochodzi do długotrwałego braku opadów deszczu. Niemniej jednak może zdarzyć się tak, że pogoda nas zaskoczy i przez wiele dni nie będzie padał deszcz. W przypadku rolników jest to dość kłopotliwe bowiem niektóre gatunki warzyw lub owoców wymagają tego by gleba była ciągle wilgotna. 

Skuteczne systemy nawadniania roślin 

nawadnianie warzywMnóstwo gatunków warzyw wymaga niemalże stałego dostępu do wody. W tym celu rolnicy dwoją się i troją by taki dostęp zapewnić. Na chwilę obecną wyróżnić można dwa rodzaje systemów nawadniających. Pierwszym z nich jest system oparty o zraszacze. W tym wypadku na polach uprawnych rozprowadzone są specjalne rury zakończone wspomnianymi zraszaczami. Uruchamiają się one pod wpływem dużego ciśnienia i wówczas zaczynają się kręcić zraszając wszystko wokół. Jeśli chodzi o skuteczne nawadnianie warzyw często stosuje się drugi system, który polega na nawadnianiu kropelkowym. Ten rodzaj systemów polega głównie na iniekcji kropelek wody bezpośrednio do systemów korzeniowych. W takich systemach nie dochodzi do zraszania liści co w przypadku niektórych odmian warzyw ma ogromne znaczenie. Wiele roślin nie toleruje ciągłego zraszania. Szczególnie niebezpieczne dla roślin jest zraszanie liści zimną wodą podczas upałów. Taka roślina może bowiem doznać szoku termicznego i uschnąć. W przypadku nawadniania kropelkowego takie problemy nie występują bowiem woda trafia bezpośrednio do gleby. 

Ogólnie rzecz biorąc systemy nawadniania roślin są niezwykle popularne już nie tylko wśród rolników. Coraz częściej spotkać się można z zakładaniem systemów nawadniających w ogrodach. Niektórzy instalują takie systemy nawet w ogrodach o stosunkowo małej powierzchni. Systemy te sprawdzają się tam równie dobrze jak na wielkich polach uprawnych.