You are currently viewing Odważniki do profesjonalnej sztangi

Odważniki do profesjonalnej sztangi

Odważniki do sztang zwykle posiadają identyczny wagomiar, niezależnie od producenta. Są one najczęściej dostępne w odmianach dwu, pięcio, dziesięcio i dwudziestokilogramowej. Najbardziej rozpowszechnione odważniki są zwykłymi stalowymi krążkami, posiadającymi odlew nazwy producenta oraz wagi odważnika.

Profesjonalne odważniki do sztang specjalistycznych

Obciążenia do sztangiOdważniki te, mimo iż są uważane za uniwersalne, często nie sprawdzają się podczas ćwiczeń sztangą specjalistyczną, przeznaczoną do wykonywania treningu na określonej grupie mięśni w bardzo ściśle określony sposób. Profesjonalni sportowcy i kulturyści polecają wyspecjalizowane obciążenia do sztangi specjalistycznej, gdyż mają one nie tylko znacznie większy wybór wagomiaru, ale również bywają znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Odważniki profesjonalne są dostępne w odstępach dwóch kilogramów, a najcięższy odważnik waży pięćdziesiąt kilogramów, i przeznaczony jest do najbardziej intensywnego treningu fizycznego. Są one zawsze pokryte gumopodobnym tworzywem sztucznym, dzięki czemu nie mogą tak łatwo uszkodzić podłoża w trakcie treningu jak zwykłe metalowe odważniki z płaskim brzegiem. Wiele takich odważników posiada blokady, które utrzymują je na gryfie nawet po zdjęciu blokady, zwiększając bezpieczeństwo dla ćwiczącego.

Znacznie większy wybór wagi pozwala na dokładniejsze dopasowanie obciążenia do możliwości ćwiczącego, i stopniowe jego zwiększanie wraz z postępem treningu, dlatego też niemal zawsze wykorzystywane są przez sportowców do treningu konkretnych grup mięśni czy też do ćwiczeń wyspecjalizowanych. Odważniki te są również często na wyposażeniu profesjonalnych siłowni i komercyjnych sal gimnastycznych, gdzie służą również amatorom wysiłku fizycznego, pomagając w dopasowaniu obciążenia do treningu.