You are currently viewing Poliuretan w izolacjach termicznych

Poliuretan w izolacjach termicznych

Planując budowę energooszczędnego domu będziemy zmuszeni już na wstępie podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich będzie rodzaj zastosowanego materiału do ocieplenia budynku. Skuteczna termoizolacja to najważniejszy element domu, który z założenia ma być tani w utrzymaniu.

Superciepła izolacja z pianki poliuretanowej

płyty z pianki poliuretanowejRynek materiałów służącym do termoizolacji budynku wciąż się rozwija. Producenci co rusz oferują nam zupełnie nowe produkty i innowacyjne metody ocieplania domów, jak również usprawniają i ulepszają już istniejące i znane nam od lat produkty. Jak zatem wybrać najskuteczniejszy sposób termoizolacji domu, aby w przyszłości móc cieszyć się ciepłym, a jednocześnie niedrogim w utrzymaniu budynkiem? Najważniejszym parametrem wszystkich materiałów służących do izolacji termicznej budynków jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Ten parametr decydować będzie o tym, jak gruba warstwa izolatora będzie zastosowana na naszych ścianach. Nie zawsze jednak grubiej znaczy lepiej. Wystarczy powiedzieć, że lambda w przypadku polistyrenu czy wełny mineralnej oscyluje w okolicach 0,040 natomiast płyty z pianki poliuretanowej mogą obniżyć ten współczynnik nawet do 0,023. Im niższa lambda, tym cieńsza izolacja, co czasem ma ogromne znaczenie. Z tego też powodu płyty z pianki poliuretanowej są doskonałym materiałem do termomodernizacji starych kamienic w centrach miast, gdzie trudno byłoby zastosować grubą warstwę izolacji z uwagi na brak miejsca.

Rozpatrując użycie pianki poliuretanowej do izolacji domu pamiętajmy, że spotkamy się również z określeniem izolacji natryskowych. Tam również stosowany jest spieniony poliuretan, jednak posiada on budowę otwartych komórek, przez co współczynnik przenikania ciepła w takiej izolacji jest zbliżony do wartości, jaką posiadają tradycyjne izolatory.