You are currently viewing Prawidłowa gaśnica w samochodzie

Prawidłowa gaśnica w samochodzie

 

Kontrolo drogowa to coś, co każdy chce przejść bez żadnych kłopotów. Policja ma szczegółowe wytyczne jeśli chodzi o gaśnice, które muszą znajdować się w pojazdach samochodowych. Liczy się dla nich pojemność gaśnicy, jej rodzaj, a także to, jaki ma termin ważności. Wiadomo również, że każda gaśnica powinna mieć swój atest, aby było pewne, że pochodzi od odpowiedniego producenta.

Jaką gaśnicę wozić w samochodzie?

gaśnice do autaGaśnice samochodowe są badane przez Policję, ponieważ w przypadku zapłonu silnika trzeba mieć środek do ugaszenia pożaru. Gaśnice do auta powinny mieć dwa kilogramy pojemności. Tyle jest zapisane w przepisach o ruchu drogowym. Można mieć większą, jeśli kierowca czuje taką potrzebę. Gaśnice proszkowe to najlepszy typ, jaki możemy mieć w swoim samochodzie. Jednak podczas kontroli również gaśnica śniegowa zostanie zaakceptowana. Chodzi o to, że gaśnicą proszkową o wiele łatwiej jest ugasić na przykład płonący olej samochodowy. Atest nadawany jest przez Unie Europejską poszczególnym producentom. Wystarczy sprawdzić w Internecie znaczek, jaki powinien być nadrukowany na nią. Termin przydatności gaśnicy to zwykle trzy lata. Dopiero po takim czasie należy zastanowić się nad jej wymianą. Jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku nagłej potrzeby sprzęt może nie spełnić swojego zadania. Warto mieć w samochodzie specjalne miejsce na gaśnicę.

Mało osób podczas korzystania z samochodu miało powód do używania gaśnicy. Ludzie, którzy mieli taką okazję cieszą się z tego, że gaśnica była dostosowana do warunków. Dbanie o bezpieczeństwo swoje i pasażerów to nie jest przesadna troska, lecz nasz obowiązek. Powinniśmy mieć to na uwadze i co jakiś czas sprawdzać czy nasza gaśnica na pewno nadaje się jeszcze do użytku.