You are currently viewing Rodzaje wentylacji w domu

Rodzaje wentylacji w domu

Zapewnienie dobrej i skutecznej wentylacji w budynku jest niezmiernie ważne dla komfortu użytkowania domu. W słabo wentylowanych pomieszczeniach prędzej czy później pojawia się problem z wilgocią, która niestety nie jest jedynie problemem kosmetycznym. Wilgoć i grzyb na ścianach stwarza poważne problemy zdrowotne.

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

wentylacja z odzyskiem ciepłaZapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych zapewniają nam kominy służące wentylacji budynku. Ten sposób wentylacji to wentylacja grawitacyjna. Jest to najbardziej znany nam sposób, stosowany w większości budynków. Niezaprzeczalną zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jej bezawaryjność. Nie jest ona zależna od żadnego źródła zasilania, dlatego nawet podczas braku dostawy prądu działa nieprzerwanie. Jej wadą jest jednak zmienna skuteczność, w zależności od warunków atmosferycznych, a także znacząca utrata ciepła wraz z wymienianym powietrzem. Jeśli zatem staramy się ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie warta rozważenia jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją. Zastosowanie rekuperatora pozwala na odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzanie nim powietrza świeżego napływającego do budynku. Wentylacja z odzyskiem ciepła to instalacja składająca się zatem z rekuperatora, gdzie zachodzi ogrzewanie zimnego powietrza, z wentylatorów oraz kanałów wentylacyjnych rozprowadzonych po całym domu. Kanały te mają minimum kilkanaście centymetrów średnicy, dlatego najprościej będzie poprowadzić instalację już na etapie budowy domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby instalacja ta powstała w już wykończonym budynku. Konieczny jednak będzie gruntowny remont.

Czy wentylacja z rekuperacją jest opłacalna? Pod warunkiem skutecznej termoizolacji budynku, polegającej na wyeliminowaniu wszelkich nieszczelności i miejsc utraty ciepła, taka wentylacja przyniesie nam spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkowo mamy możliwość zainstalowania skutecznej filtracji powietrza wpadającego do domu, co nie jest możliwe w wentylacji grawitacyjnej.