You are currently viewing Różnorodność materiałów kostiumowych

Różnorodność materiałów kostiumowych

W pracy krawca bardzo ważne jest to, aby dobierać odpowiednie materiały do strojów, które się tworzy. Istotne jest również to, iż stroje artystyczne potrzebne aktorom teatralnym oraz filmowym muszą być nieco inne. Przede wszystkim mowa tutaj o wytrzymałości materiału. Dlatego powstała grupa różnych materiałów kostiumowych.

Wybór tkaniny do kostiumu

tkaniny kostiumoweJeśli planujemy stworzyć dobrej jakości strój do występów musimy znać się na tkaninach, ponieważ źle dobrane materiały mogą spowodować niezbyt pożądany efekt. Bardzo często stroje muszę spełniać konkretne parametry. W przypadku strojów dla aktorów odgrywających role szlachciców, królów czy innych ważnych osobistości stroje muszą być nienaganne. Dlatego tkaniny kostiumowe to najczęściej gruby len, jedwab, wiskoza z domieszką lycry, a także wełna bądź żakard. Są to tkaniny bardzo wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre z nich nie gniotą się i pozostają doskonałe przez cały dzień użytkowania. Dzięki temu aktor może prezentować się szykownie. Warto jednak dodać, iż tkaniny te nie tylko są wytrzymałe, ale również kolorowe oraz wzorzyste. W pracy kreatywnej bardzo często stroje muszą być różnorodne i nie mogą się powtarzać. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorystycznemu dobry krawiec zrobi piękne stroje, które wytrzymają ciężką pracę aktora. Warto przed rozpoczęciem pracy dobrze zastanowić się nad doborem potrzebnych nam tkanin do danej pracy.

Gdy zastanawiamy się jakie tkaniny są odpowiednie do produkcji strojów aktorskich warto przede wszystkim zwrócić uwagę na grupę materiałów kostiumowych. W ich skład wchodzą najgrubsze oraz najtrwalsze tkaniny, które nie ulegają łatwo zniszczeniom oraz rozciągnięciom. Dodatkowo powinny być wielobarwne oraz wzorzyste do różnych strojów.