Solidnie wykonany pojemnik na leki

Solidnie wykonany pojemnik na leki

Większość z nas posiada w domu jakieś zapasy leków, ponieważ lubimy być wyposażeni na wszelki wypadek. Najczęściej są to tabletki przeciwbólowe, syropy na kaszel, maści na różne dolegliwości czy witaminy. Mamy je, choć nie zawsze z nich korzystamy.

Gdzie wyrzucać przeterminowane lekarstwa?

solidne pojemniki na leki przeterminowaneW przypadku żywności możemy robić jej zapasy, zwłaszcza jeżeli chodzi o produkty suche, sypkie czy hermetycznie zamknięte. Często nawet po dacie ważności można je bezpiecznie spożywać. Jednak kupowanie leków na wszelki wypadek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ one również mają datę przydatności od użycia  często po otwarciu można je stosować tylko przez kilka miesięcy. Leków w przeciwieństwie do żywności nie wolno przyjmować po przekroczeniu daty ważności, gdyż może to grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W ich przypadku konieczna jest ich utylizacja. Solidne pojemniki na leki przeterminowane są odpowiednim miejscem na ich pozbycie się, ponieważ nie wolno ich wyrzucać do koszy na śmieci. Podobnie jak baterie czy sprzęt elektroniczny, leki trafiają do odpowiednich firm, które zajmują się ich bezpiecznych likwidowaniem. Tego typu pojemniki znajdują się w aptekach i można do nich bezpłatnie wrzucać wszelkie tabletki, syropy, maści, płyny czy saszetki. Mają one odpowiednie oznakowanie i są w formie zamkniętych koszy z pokrywą. Przeważnie ich obudowa wykonana jest ze stali, blachy ocynkowanej czy specjalnego tworzywa sztucznego. Za ich opróżnianie odpowiadają właściciele aptek.

Ze względu na ewentualne skażenie lub zjedzenie przez uliczne zwierzęta, leków nie wolno wyrzucać do tradycyjnych koszy na śmieci. Nic nas nie kosztuje ich oddanie do pojemników na przeterminowane leki, bo możemy to zrobić przy okazji zakupy innych produktów w aptece.