Sprawdzone sposoby na szukanie przodków

Sprawdzone sposoby na szukanie przodków

W obecnych czasach genealodzy amatorzy maja do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi służących do poznawania historii danej rodziny. Jest to zajęcie bez wątpienia fascynujące, trzeba jednak wiedzieć, od czego rozpocząć poszukiwania. Najlepiej zacząć od samego początku, czyli w miarę możliwości dotrzeć do jak największej ilości żyjących krewnych.

Archiwum kościelne zawiera informacje na temat przodków

poszukiwanie przodków - archiwa kościelneModa na szukanie swoich przodków kwitnie w najlepsze. Dla wielu osób to niezwykle pasjonujące zajęcie. Podczas poszukiwań można natknąć się na zaskakujące informacje. Losy naszych krewnych mogą okazać się materiałem na niezłą powieść lub film. Powstaje jednak pytanie, od czego zacząć poszukiwania? Z pomocą przychodzą miejscowe urzędy stanu cywilnego oraz archiwa. W ostatnim czasie stworzono nawet całkiem pokaźną cyfrową bazę danych. Każdy może skorzystać z wyszukiwarki i pryz odrobinie szczęścia odnaleźć swoich przodków. Nie zawsze to się jednak udaje. Istnieją jednak inne sposoby na skuteczne poszukiwanie przodków – archiwa kościelne są dobrym tego przykładem. Często można się dokopać nawet do osiemnastowiecznych ksiąg metrykalnych. Trzeba jednak wiedzieć, do jakiej parafii należał nasz krewny, którego tożsamość i losy chcemy ustalić. Nie zawsze jest to proste. Niekiedy w tym celu trzeba się udać na drugi koniec Polski. Na szczęście wiele archidiecezji i kurii również prowadzi własne archiwa w formie cyfrowej.

Nie ulega wątpliwości, ze urzędy stanu cywilnego, a także archiwa kościelne stanowią bogate źródło wiedzy dla historyków. Dzięki przez lata gromadzonym dokumentom różnego rodzaju można dojść do bardzo ciekawych wniosków. Przy tworzeniu własnego drzewa genealogicznego należy znać przybliżone miejsce urodzenia swoich przodków.