Szkoły policealne czy kursy zawodowe?

Większość młodzieży w naszym kraju wybiera liceum, jako kolejny etap kontynuowania swojej drogi edukacyjnej po gimnazjum. Czasami jednak warto wybrać kursy zawodowe.

Kursy zawodowe służą przekwalifikowaniu.

kursy zawodowePóźniej chcą iść na studia, uzyskać dyplom, a następnie zdobyć dobrze płatną pracę. Omijają technikum i szkoły zawodowe z daleka, ponieważ uważają, że po nich nie znajdą najlepszej posady, a jedynie nisko płatne zajęcia. Studia to jednak nie jedyna możliwość kontynuowania nauki po liceum. Oprócz nich mamy jeszcze szkoły policealne. Może do nich przystąpić każdy, kto skończył liceum lub technikum, ale z pewnych powodów nie chce lub nie dostał się na uniwersytet. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy któreś rozwiązanie jest dużo lepsze od drugiego? Ciężko stwierdzić. W obu przypadkach będziemy mieć zawód, szybciej lub później. Niektóre zawody nie potrzebują dyplomu magistra, bo można się ich nauczyć w szkole policealnych np. administracyjny pracownik biurowy, niektóre, takie jak lekarz czy prawnik trzeba studiować. Szkoły policealne mogą być bezpłatne, ale jest wpisowe lub inne opłaty, studia mogą być darmowe (studia dzienne) lub płatne (studia zaoczne lub na prywatnej uczelni). Zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się w tygodniu (od poniedziałku do piątku) lub w weekendy (sobota i niedziela dla studiów wieczorowych), w szkołach są to weekendy. Szkoły dla dorosłych dają nam od razu specjalistyczną wiedzę, a na studiach specjalizacje wybiera się później, często na drugim roku. Wszystko zależy od tego co nas interesuje i kiedy chcemy zacząć pracę. Studia trwają pięć lat, jeśli wybierzemy jakieś studia podyplomowe to czekają nas jeszcze rok lub dwa lata nauki. Kursy zawodowe-Łódź trwają maksymalnie dwa lata.

Jeśli chcemy rozpocząć wcześniej pracę, to lepsze będą kursy zawodowe, jeśli możemy odłożyć tę decyzję w czasie. Jeśli marzy nam się zawód lekarza czy prawnika to nie mamy wyboru, musimy iść na studia.