Techniczne spojrzenie na domki z bali

Budowa domów z bali to technologia budowy domków drewnianych, która daje bardzo duże możliwości kształtowania obiektu na etapie jego projektowania i późniejszej rozbudowy. Do budowy takich domów zazwyczaj wybiera się pnie świerkowe lub sosnowe, spełniające wszystkie wymagane kryteria. Oczywiście można do budowy domku zastosować inne gatunki drewna np. modrzew lub daglezję.

Trochę liczb opisujących tytułowe domki

domkiPierwszym etapem budowy jest selekcja drewna w lesie, potem zostaje ono przetransportowane na plac budowy, gdzie zostaje ręcznie okorowane i oczyszczone tak, aby naturalny kształt drewna nie został naruszony. Zakopane jest miejscowością, gdzie dość często można obserwować te działania, gdyż wspomniany sposób budowli cieszy się tam dużą popularnością i wykorzystuje się go do budowy luksusowych apartamentów. Bale o naturalnej wielkości średnicy 25-32 cm. stosuje się do domków letniskowych a 36–42 cm do domów całorocznych. Każdy z bali jest indywidualnie dopasowany do poprzednich poprzez ręczną obróbkę każdej sztuki. Kanały izolacyjne wykonuje się ręcznie poprzez wykonanie podłużnych nacięć i wykłada wełną zapewniając znakomitą szczelność. Niezwykle ważna jest jakość wszystkich połączeń a bale pomimo swoich nieregularnych kształtów powinny być doskonale dopasowane jeden do drugiego.

Do domów z bali nie wykorzystuje się klimatyzacji, ponieważ bale drewniane regulują o wiele skuteczniej wilgotność powietrza i temperaturę. Drewno to nie tylko znakomity materiał izolacyjny ale też materiał konstrukcyjny, dlatego właśnie powstają z niego domki, ostatnio bardzo dużo w Zakopanem. Wyliczony współczynnik przenikania ciepła dla ściany zbudowanej z bali o średnicy 32 cm i szerokości rowka 12 cm wynosi K<0,4. Niestety te wyliczenia nie uwzględniają wielu właściwości drewna, które sprawiają że dobrze zbudowany dom z bali jest bezkonkurencyjny pod względem właściwości cieplnych, komfortu i świetnie nadaje się na apartament. Masywne ściany z bali zatrzymują ciepło i oddają je w odpowiednim czasie, dzięki czemu domek z bali utrzymuje ciepło zimą nawet przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku, a latem nie pozwala na przegrzewanie się pomieszczeń.

Właściwości samoregulujące domu drewnianego pod względem panującego w nim mikroklimatu są nieporównywalnie lepsze z domami wybudowanymi w innych technologiach. Stosując metody zabezpieczające drewno nie zakłócamy naturalnych procesów wymiany powietrza oraz stosunków wilgotnościowych w drewnie.