Właściwości herbaty w proszku

Bez wątpienia właściwości herbaty matcha są zbliżone do tych, jakie ma zielona herbata. Jednak badania dowodzą, że efekt przeciwutleniający, jaki marcha wywiera jest najwyższy ze wszystkich dostępnych herbat. Główne związki aktywne to polifenole, które mają liczne właściwości prozdrowotne. Udowodniono tez, że działają przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo, natomiast efekt przeciwutleniający jest 100 razy silniejszy, niż w przypadku witaminy C.

Czy warto korzystać z zalet herbaty matcha?

herbata matcha w proszkuPodobnie, jak w przypadku zielonej kawy, tak i marcha może wspomagać procesy odchudzania. Stymuluje ona procesy metaboliczne, jak również reguluje poziom cukru we krwi. Ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy, co jest związane z wysoką zawartością aminokwasu L-teanina. Związek ten jest w stanie pobudzać fale alfa w mózgu, które towarzyszą głębokiej relaksacji, a także ogólnemu dobremu samopoczuciu. Dobrym wyborem jest herbata matcha w proszku. Dzięki zawartości L-teaniny, matcha w proszku w sposób znaczący poprawia funkcje poznawcze, w tym zwiększa koncentrację i zachowanie uwagi. Dodatkowo zielona herbata może poprawiać nastrój, a działanie matchy w tym zakresie jest prawdopodobnie wynikiem utrzymywania odpowiedniego poziomu serotoniny i dopaminy, które spełniają decydującą rolę jeżeli chodzi o samopoczucie, prawidłowy sen czy motywację do działania.

Warto docenić również silne właściwości oczyszczające matchy, które są w sposób bezpośredni związane z jej silnym działaniem przeciwutleniającym. I chociaż matcha, podobnie jak typowa zielona herbata, uznawana jest za bezpieczną, to spożywanie jej w nadmiernych ilościach może powodować pewne skutki uboczne. Warto również uważać w przypadku osób ze skłonnościami do anemii, ponieważ może zaburzać przyswajanie żelaza.