Zdecydowałam się na jednoosobową gewerba

Kiedy zdecydowałam się wyjechać z mężem do Niemiec od razu wiedziałam, że nie będę tam tylko „żoną przy mężu”. Absolutnie nie zamierzałam siedzieć w domu i być na jego utrzymaniu. Ponieważ jestem bardzo dobrą fryzjerką, szybko nauczyłam się niemieckiego i znalazłam tam pracę. Teraz zdecydowałam się pójść o krok dalej. Miałam wiele stałych klientek, dlatego praca na etacie coraz mniej mi się opłacała.

Zalety jednoosobowej gewerba

jednoosobowa gewerba w niemczechZdecydowałam, że nie ma sensu pracować „na kogoś”, skoro w tym czasie mogłabym budować swoją własną markę. Uznałam, że dobrym rozwiązaniem będzie własna działalność. Najpierw udałam się do doradcy finansowego i podatkowego. Powiedziałam, że interesuje mnie jednoosobowa gewerba w Niemczech. On od razu wytłumaczył mi na czym polega taka działalność i jakie formalności będę musiała załatwić. Przede wszystkim musiałam znaleźć lokal w którym świadczyłabym swoje usługi. Pod tym adresem zostałaby zarejestrowana moja jednoosobowa firma. Następnie musiałam uzyskać zaświadczenia z urzędu, które są niezbędne do złożenia wniosku o założenie gewerba. Taki wniosek składa się do urzędu do spraw gospodarczych po uiszczeniu stosownej opłaty. Doradca podpowiedział mi, że sama rejestracja jest bardzo szybko i od razu po jej dokonaniu można startować z pracą na własny rachunek. Jako osoba prowadząca własną działalność mogłabym także rozliczać się z Urzędem Skarbowym na preferencyjnych warunkach.

Zapisałam sobie wszystkie informacje, które mi podał. Jeszcze tego samego dnia udałam się do urzędu po zaświadczenia i znalazłam wzór wniosku o założenie gewerba. Był on bardzo prosty do wypełnienia. W urzędzie dostałam zresztą dużą pomoc i pani od razu powiedziała mi, że wniosek jest kompletny i w ciągu jednego dnia zostanie zatwierdzony.