Zezwolenie na prowadzenie sklepu zoologicznego

Internetowy sklep zoologiczny, a handel i przepisy prawa.

Wiele osób zastanawia się nad tym jak założyć sklep zoologiczny lub internetowy sklep zoologiczny. Wygląda to tak samo jak założenie każdej innej działalności gospodarczej. Po pierwsze trzeba wybrać formę prawną naszej działalności. Trzeba określić czy będzie to na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza czy też może spółka cywilna. Wszystko będzie zależało od osoby, która właśnie zakłada działalność.

sklep zoologicznyZasady oraz rozliczenia podatkowe w każdym przypadku będą inne i będą podlegać ogólnym zasadom. Mniej kłopotów będziemy mieć jeśli będziemy w naszym sklepie zoologicznym sprzedawać tylko karmę i akcesoria dla zwierząt. Gorzej będzie jeśli będziemy chcieli sprzedawać także zwierzęta. W tym przypadku konieczne będzie zapoznanie się z przepisami ustawy o ochronie zwierząt. W ustawie znajdziemy wszelkie informacje na temat warunków trzymania zwierząt.
Znajdziemy tam między innymi informację o tym, że zwierzęta muszą być chronione przed zimnem oraz gorącem, a także muszą mieć zapewniony dostęp do światła. Zwierzę musi również mieć możliwość zmiany pozycji ciała. Trzeba mu także zapewnić pożywienie oraz wodę. Jeśli właściciel sklepu zoologicznego zlekceważy chociaż jeden zapis to sklep może zostać z dnia na dzień zamknięty. Warto wiedzieć, że nadzór nad sklepami zoologicznymi będzie sprawowała Inspekcja Weterynaryjna. Jeśli sprzedawca z góry zakłada, że w sklepie będzie prowadzona również wysyłkowa sprzedaż zwierząt to musi zwrócić uwagę na przepisy prawa. Jasno określa się bowiem jakim samochodem można przewozić zwierzęta, w jakich warunkach oraz kto może to robić. Przewozić zwierzęta mogą tylko i wyłącznie osoby, które mają do tego licencję.

W samochodzie muszą także posiadać dokumenty, które będą określały pochodzenie zwierząt, właściciela zwierząt, miejsce wyjazdu, datę oraz czas wyjazdu, a także przewidywane miejsce przeznaczenia. Jeśli podczas kontroli kierowca nie będzie miał takich dokumentów, a będzie przewoził zwierzęta, to wówczas może on trafić nawet przed oblicze sądu.